Cizinka

Klub německého filmu

pondělí 26. 1. 2015, 18.00 hodin 

pořádá: KVK v Liberci ve spolupráci s Goethe-Institutem Praha

 

drama, 2010, 119 min, v původním znění s českými titulky

Strhující oceňované drama o ženě, která utekla z nešťastného manželství v Istanbulu a chce se natrvalo vrátit do Berlína. Brzy však pozná, že její turecká rodina žijící v Německu nedokáže hodit přes palubu tradiční konvence…

Pětadvacetiletá Umay utekla z nešťastného manželství v Istanbulu, chce se natrvalo vrátit do Berlína a vést nezávislý život, jaký si sama určí. Doufá, že bezpečí, jež tak postrádala v cizí, vnucené vlasti, najde zde u své rodiny. Brzy však pozná, že její rodina je zatížena předsudky a tradicemi. Proto se rozhodne odejít do azylového domu pro ženy a začít sama. Snaží se postavit na vlastní nohy, ale nedokáže se zcela oprostit od své rodiny, což pro ni má tragické následky.
Film se zabývá choulostivým tématem takzvaných „vražd ze cti“. Jen za rok 2009 bylo na internetové stránce ehrenmord.de zaznamenáno dvacet osm případů žen žijících v Německu zavražděných pravděpodobně z důvodu „ztráty cti“. Snímek získal mj. filmovou cenu Evropského parlamentu LUX, přičemž režisérka Feo Aldag je vůbec první ženou, která se o toto ocenění ucházela. Výběr tématu při té příležitosti zdůvodnila vlastním přesvědčením, že „žijeme v multikulturní společnosti, která musí najít způsob, jak řešit rozdíly, které se objevují“.

velký sál, 2. patro

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj