Staří hudební mistři Liberecka

projekt vokálně-instrumentálního souboru

sobota 16. 4. 2016, 18.00 hodin 

hosté: Spolek VALLIS MUSICALIS

 

 

 

Soubor VAGANTES připravuje koncertní pořad obsahující hudební kompozice dvou autorů z období renesance a raného baroka, kteří pocházejí z Libereckého kraje.

Christoph Demantius, narozený 15.prosince 1567 v Liberci, později působil v Budyšíně a Žitavě, zemřel 20.dubna 1643.

Pro tento koncert jsme nastudovali několik motet ze sbírky Corona Harmonica, jejichž historický výtisk je dostupný v digitální knihovně Jagelonské univerzity v Krakově. V této rozsáhlé sbírce o cca padesáti skladbách jsme provedli podrobnou rešerši a vybrali skladby, které dosud nebyly vydány. Tyto skladby jsou čistě vokální a boudou interpretovány zpěváky v komorním obsazení.

Heinrich Ignaz Franz Biber,  narozený 12.srpna 1644 ve Stráži pod Ralskem, později působil v Kroměříži a ve Vídni, zemřel 3.května 1704.

Z jeho díla máme již z minulých sezon nastudovány Vesperae Breves (nešpory,večerní duchovní koncert), které nejsou sice tak neznámé jako skladby Demantiovy, ale jsou prováděny velice zřídka.  K jejich intepretaci je kromě zpěváků třeba nejméně tří instrumentalistů profesionální úrovně - klávesista a dva houslisté, i když plný hudební aparát by byl daleko větší (dva violisté, violonista, loutnista...)

Soubor VAGANTES má s podobnými projekty, kdy jsou oživována neznámá díla a zapomenutí autoři (M. Maier, G.Giorgi, F.I.Tůma...) značné zkušenosti. Tato práce začíná přepisováním starých tisků a rukopisů do moderní notace a pokračuje nastudováním, které vyžaduje poučený způsob interpretce a nakonec prezentováním výsledku na koncertech a nahrávkách – ukázky viz  www.valmus.cz/vagantes.

koncert proběhne v -1. patře (čítárna tisku)

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj