Sýrie očima reportéra Roberta Mikoláše

beseda se zpravodajem Českého rozhlasu

úterý 17. 5. 2016, 18.30 hodin 

hosté: Robert Mikoláš, zpravodaj Českého rozhlasu, Ibrahim Al Sulaiman, liberecký fotograf, Syřan

 
 
 
 
Zavítá k nám vzácný host Robert Mikoláš, zvláštní/válečný zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál, který se před pár dny vrátil ze Sýrie, a podá nám unikátní svědectví.
 
Robert Mikoláš působil roky ve východní Asii, ale přinášel zprávy z válečných oblastí (Balkán, Sýrie...), hladomorů (Somálsko) i míst dlouhodobě sužovaných chudobou (Severní Korea, Etiopie, Nigérie, Rwanda...).
 
Dalším hostem bude známý liberecký fotograf Ibrahim Al Sulaiman, který jako Syřan neustále sleduje situaci v této zemi a má tam rodinu a známé, se kterými je pravidelně v kontaktu. 
 
Pořadem bude provázet David Hamr, moderátor Českého rozhlasu Sever. Budete mít možnost se do besedy zapojit a klást našim hostům dotazy, rádi vám odpoví.
 
Palmýra – celý svět mluví o této perle světa, kterou zničili vrazi, lidské zrůdy. Tak popisuje Robert Mikoláš Sýrii současnosti. „Centrum města je vyčištěné od min. Do nové Palmýry se sice chtějí vrátit rodiny, ale zase začínají balit, s tím, že se tam nedá žít.“ V Palmýře není voda, nejen pitná, ale není ani dostatek vody na mytí. Lidé tam nemají jídlo ani elektřinu. „Když není voda, tak to nejde,“ soudí Robert Mikoláš a popisuje rodiny, které zklamaně odjíždějí pryč. „Na zemi vidíte pohozené učebnice. Obrázky samic v nich mají začerněné tváře,“ přibližuje s tím, že islamisté jednají pod drogami. „Podél cest leží rozstřílená těla. Nechávají je tam ležet a nikdo se tím nezabývá,“ popisuje.
 
Syřané se podle slov Roberta Mikoláše často přiklánějí k menšímu zlu, tedy k Bašáru Asadovi. Jak tvrdí, je to podle nich přeci jen lepší varianta než zdecimování země islamisty.
 
Vstupné - 50,- Kč . Kapacita velkého sálu bude navýšena na 180 míst k sezení.
 
Na této akci můžete ochutnat dobroty EMcateringu, který pro Vás v rámci vstupného připraví čerstvá smoothies, chlebíčky se zeleninovými pomazánkami a domací limonády.
 
Během akce budou v prodeji knihy Islámskému státu na dostřel přímo od autorek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové za cenu 189,- Kč. Zakoupením knihy podpoříte sbírku SOS Kobaní 50,- Kč. Nebo bude možnost přispět do kasičky libovolnou částkou na sbírku a po skončení akce odešleme peníze na veřejný účet. Více informací zde http://soskobani.cz/komu-pomuzete/

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj