Albánie

pořad z cyklu Dny evropských zemí - poznej Evropu!

úterý 7. 11.2017, 18.00 hodin 

host: Tomáš Vaníček, cestovatel, učitel, průvodce

 

 

Albánie - malá zapomenutá zemička na konci světa, o které se z televizních zpráv dovíme jen tehdy, když se tam ztratí tři čeští studenti, nebo když energetický gigant ČEZ ze země s ostudou vycouvá. Albánie však rozhodně nebyla zemí na konci světa vždy.

Před 2000 lety ve městě Apollonia studoval Gaius Octavianus, pozdější císař Augustus. Před 550 lety vojska albánského národního hrdiny Jiřího Skenderbega možná zachránila Evropu před vpádem Turků. Po dlouhém období temna pod vládou Turků, fašistů a komunistů a po v Albánii velmi divokém období raného kapitalismu se dnes tato nádherná země otevírá světu.

Na našem putování se podíváme do největších albánských měst, vykoupeme se v Jaderském a Jónském moři na plážích, které se svou krásou přinejmenším vyrovnají plážím v Chorvatsku či Řecku. Navštívíme antické památky v Butrintu a Apollonii i ruiny Voskopoje, ve středověku druhého největšího města Balkánu. Podíváme se do Prokletých hor, populárních i mezi českými turisty, ale i do dalších mnohem méně navštěvovaných horských oblastí. Hlavně však poznáme, že život v Albánii je sice nelehký, ale krásný, a že tato země má světu co nabídnout.

pořádá: KVK v Liberci

velký sál, 2. patro

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj